Manipulace: Útok – ústup aneb Jak zničit pověst soupeře

Snaha či úsilí využívat nebo ovládat druhé se nazývá manipulace. Tomu, kdo se snaží manipulovat svým okolím, se říká manipulátor. To jsou obecně známá fakta. Většina lidí má o manipulaci jistou, často intuitivní, povědomost a odborná veřejnost, vzdělaní manažeři a personalisté a především lidé nějak psychologicky erudovaní vědí o manipulacích a manipulátorech jistě mnohé.

Pochopení a rozpoznání manipulace a manipulátorů může člověku pomoci vyrovnat se se svou rolí ve společnosti, pochopit a zvládnout neúspěch či dosáhnout úspěchu. Manipulativních technik je jistě mnoho, a je dobré je rozpoznávat. Jednu manipulativní techniku tady popíši a uvedu i konkrétní příklad.

Manipulátor často mívá ve svém okolí konkurenta, jedince, který má na skupinu vliv, a to mnohdy vliv pozitivní. Takového soupeře se chce manipulátor zbavit. Agresor potřebuje zničit či poškodit soupeřovu pověst, dehonestovat jej, zničit jeho prestiž a společenské postavení. Jednou z nejčastějších metod, které k tomu agresoři používají, je metoda útok – ústup.

Jak manipulace útok-ústup probíhá?

Vlastně je to docela jednoduché. Agresor postupně zahrnuje oběť jednou lží za druhou. Pronáší veřejně o své oběti lži nebo polopravdy a často jsou lži tak zjevné, že jim ani okolí nemůže uvěřit. Ale v zásadě platí, že čím je lež nehoráznější, tím snáze ji lidé uvěří (podle pravidla, že „to je tak šokující, že to by už ani nemohl vymyslet“). Kdyby agresor zůstal jen u lží, pak by však nedosáhl svého a šlo by „jen“ o techniku pomlouvání. Dokonalosti dosahuje manipulátor až tím, že své lži, které jsou většinou prokouknuty, bere zpět a omlouvá se za ně. V praxi to vypadá tak, že krátce po vynesení lži se manipulátor oběti veřejně omlouvá, říká, že byl špatně informován, že se zmýlil, že se jen neobratně vyjádřil či byl špatně pochopen.

Člověk by si myslel, že takové jednání lidé snadno prohlédnou a svým jednáním se manipulátor znemožní. Opak je pravdou a dochází k paradoxu, že na oběti skutečně ulpívá špína vyřčených lží (přece „není šprochu, aby na něm nebylo pravdy trochu“) a manipulátor sám získává u mnoha lidí pověst člověka, který umí přiznat chybu a omluvit se („podívejte, to je chlapík, on se férově přizná, že se mýlil“, říká hlas lidu).

Lze se proti manipulaci bránit?

Manipulativní technika útok – ústup je nebezpečná a obrana proti ní je velmi obtížná. V podstatě je jediná možnost – důsledně odkrývat agresorovo chování, veřejně je pojmenovávat a nenechat žádný pokus o útok-ústup bez povšimnutí. Je nutné (ale velmi obtížné) nenechat se zahnat do defenzivy, nepřijmout roli „obviněného, který se hájí“.

Manipulace v přímém přenosu

Manipulativní technika útok – ústup je náročná a ne každý manipulátor tuto techniku ovládá. Je k tomu třeba velmi charizmatické osobnosti, která má vysoce rozvinuté rétorické schopnosti. Proto se také s touto technikou v životě příliš často nepotkáme nebo nebývá příliš úspěšná. Nedávno jsme však měli možnost pozorovat mistrovsky prováděnou techniku útok – ústup, a to v přímém přenosu. Náš nynější prezident, pan Miloš Zeman, užíval manipulativní techniku útok – ústup vůči Karlu Schwarzenbergovi, a to velmi úspěšně. Doporučuji jako studijní materiál.

Radomil Bábek, Praha, 1.2.2013

zpět

Radomil Bábek
Počítadlo návštěv